reklam
Vodafone

Vodafone Numara Engelleme ve Kaldırma Nasıl Yapılır?

Vodafone Numara Engelleme ve Kaldırma Nasıl Yapılır? Vodafone, bizler için istemediğimiz kişiler tarafından rahatsız edilmenin önüne geçecek bir hizmet sunmaktadır. Teknolojinin ve akıllı cihazların hemen hemen tüm evlerde kullanıldığı modern dünyada hepimiz zaman zaman tanımadığımız insanların çağrılarına maruz kalabiliyoruz.

Bazen de sevgilimizden ayrıldığımızda ya da arkadaşlarımızla aramız bozulduğunda onların bize telefon ile ulaşmalarına engel olmak istiyoruz.

Yani akıllı cihazlarımız üzerinden numara engelleme işlemini gerçekleştirmeye ihtiyaç duyuyoruz.

Bu yazımızda en çok tercih edilen ve en popüler GSM operatörlerinden biri olan Vodafone kullanıcıları için Vodafone numara engelleme ve kaldırma işlemi nasıl yapılır? sorusunu kısaca yanıtlamaya çalışacağız.

Vodafone kullanıcısıysanız, istenmeyen numaraların sizi aramasını nasıl önleyebileceğinizi, daha önce engellediğiniz kişilerin engelini nasıl kaldırabileceğinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

İşte, Vodafone numara engelleme kaldırma işlemlerine dair bilmeniz gereken o detaylar;

Vodafone numara engelleme ve kaldırma işlemi öncesi sizlere sizi gizli numaradan arayanları engelleme yolları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Vodafone Ödemeli Arama (Beni Ara) Nasıl Yapılır?

Vodafone Gizli Numaradan Gelen Aramayı Kapatma

Gizli numaradan aranıp rahatsız ediliyorsanız gizli numaradan gelen aramaları engelleyebilirsiniz.

Vodafone Gizliye Kapatma: 

Sizi arayan gizli numaraların size ulaşmasını önlemek için farklı yöntemlerden yararlanabilme şansınız bulunuyor.

Bu yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 • Gizli numaradan çağrı almamak adına: GIZLI AC yazın ve 7046’ya mesaj atın. Daha önce engellediğiniz gizli numaralardan tekrar arama almak yani gizli numaralardan gelen çağrıları kabul etmek adına: GIZLI KAPAT yazın ve 7046’ya mesaj gönderin.
 • 7046’ya mesaj atarak gizli numara aramalarını engelleyebileceğiniz gibi direk 7046’yı arayarak da engelleme ve kaldırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Vodafone Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Vodafone, Turkcell ya da Avea fark etmeksizin kullandığınız tüm operatörlerde sizi aramasını istemediğiniz kişilerin numaralarını rahatlıkla engelleyebilme şansınız bulunuyor. Vodafone arayan numarayı engelleme yöntemi oldukça kolaydır.

Aynı zamanda engellediğiniz numaranın engelini süre şartı olmaksızın dilediğiniz zaman kaldırabiliyorsunuz.

Lakin numara engelleme ve kaldırma işlemi, kullandığınız akıllı cihazın hangi işletim sistemine sahip olduğuna göre de değişiklik gösterebiliyor.

IOS işletim sistemini kullanan Apple cihazlarda ve Android işletim sistemini kullanan Samsung, Sony, LG vb. diğer akıllı cihazlarda Vodafone numara engelleme ve kaldırma işlemleri farklı bir şekilde yapılıyor.

UYARI:  Vodafone’nun mesaj ya da arama yoluyla yalnızca gizli numaralara yönelik numara engelleme ve kaldırma hizmeti bulunuyor. Yani gizli olmayan aramaları engellemek istediğinizde yararlanabileceğiniz başka bir hizmet, Vodafone tarafından henüz sunulmuyor.

Bununla birlikte akıllı cihaz kullanıcıların Vodafone, Turkcell, Avea vb. hiçbir operatör fark etmeksizin faydalanabileceği ortak numara engelleme ve kaldırma hizmetleri bulunuyor.

Bu noktada IOS işletim sistemi mi yoksa Google Android işletim sistemi mi kullanan bir cihaza sahip olduğunuz belirleyici oluyor.

Yazımıza IOS ve Android işletim sistemlerinde numara engelleme ve kaldırma işlemlerinin nasıl yapıldığı ile devam etmek istiyoruz.

Android Cihazda Numara Engelleme ve Kaldırma Nasıl Yapılır?

Google Android işletim sistemi bulunan bir akıllı cihazınız varsa Vodafone numara engelleme işlemini gerçekleştirmek için;

 • İlk olarak cihazınızın ‘Telefon’ uygulamasına giriş yapın.
 • Ardından ‘Çağrı Geçmişi’ bölümüne tıklayın.
 • Sonraki aşamada engellemek istediğiniz numaranın üstüne tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ‘Çağrı Ayrıntıları’ bölmesinden ‘Numarayı Engelle’ye tıklayın.

Bu işlemleri adım adım gerçekleştirdiğiniz takdirde size ulaşmasını istemediğiniz numaranın sizi aramasına engel olabilirsiniz.

Engellediğiniz numaranın engelini kaldırmak için;

 • Öncelikle akıllı cihazınızda ‘Telefon’ uygulamasına giriş yapın.
 • Ardından ‘Diğer’ seçeneğine tıklayın.
 • Ayarlar bölmesine geldiğinizde ‘Engellenen Numaralar’a tıklayın.
 • Numaranın hemen yanında çıkan Engellemeyi Kaldır’a

IPhone Numara Engelleme ve Kaldırma Nasıl Yapılır?

Ios işletim sistemine sahip olan Iphone bir cihaz kullanıyorsanız, size rahatsızlık veren kişiden çağrı almayı önlemek istediğinizde;

 • Son Aramalar’ bölümüne girin.
 • Karşınıza çıkan numaralar arasından engellemek istediğiniz numarayı bulun ve numaranın hemen yanındaki ‘Ayrıntı’ kısmına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasından ‘Bu Arayanı Engelle’ yazısına tıklayın.

Engellediğiniz numaranın engelini kaldırmak için;

 • Telefonunuzun ‘Ayarlar’ bölümüne girin.
 • Ardından ‘Telefon’ uygulamasına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ‘Aramalar’ bölmesine tıklayın.
 • Sonraki aşamada ‘Engellenenler’ düğmesine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan engelli numaralardan engelini kaldırmak istediğinizin numaranın üzerine gelin ve numarayı sola doğru kaydırın.
 • Son olarak kaldırma işlemini tamamlayın.

Iphone cihazlarınızda size gelen mesajları engellemek adına;

 • ‘Mesaj’ uygulamasına girin.
 • Engellemek istediğiniz yazışmaya tıklayıp ‘Ayrıntı’ bölmesine tıklayın.
 • En alt kısımdaki ‘Bu Arayanı Engelle’ simgesine dokunun.

Vodafone Gizli Numara Açma ve Kapatma

Gizli numaran ve bilinmeyen numaralardan gelen aramalara kapatmak için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Vodafone gizli numara açma ve vodafone gizli numara kapatma işlemi için yapmanız gerekenler ise;

Gizli numaralı çağrıları almamak için Online Self Servis, Sesli Yanıt Sistemi ve SMS üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Vodafone Gizli Numara Kapatma

Gizli numaradan ve bilinmeyen numaradan gelen çağrıları engellemek için: GIZLI AC yazıp 7046’ya mesaj yollayabilirsiniz veya 7046 yı arayabilirsiniz.

Vodafone Gizli Numara Açma

Gizli numaradan ve bilinmeyen numaranda gelen çağrıları kabul etmek için: GIZLI KAPAT yazıp 7046’ya mesaj yollayabilirsiniz veya 7046’yı arayabilirsiniz.
 
“Vodafone Gizli Numaraya Kapalı” servisini aktif hale getirmiş olsanız bile; analog santrallarden, PBX’lerden ve yurtdışından numarasız olarak gelecek çağrılar engellenememektedir.
 
Roaming’te “Vodafone Gizli Numaraya Kapalı” servisi aktif ise gizlenmiş çağrılar (analog, PBX ve yurtdışı çağrıları hariç) engellenir.vodafo

Bu yazımızda kısaca Vodafone numara engelleme kaldırma nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

 

Vodafone Gizli Numaradan Gelen Aramayı Nasıl Engelleyebilirim?

Vodafone gizli numaradan gelen aramayı GIZLI AC yazıp 7046’ya göndererek engelleyebilirsiniz.

Iphone İstenmeyen Numarayı Engelleme Yöntemi Nedir?

Son aramalarda istemediğiniz numaranın ayrıntı kısmından arayanı engelle seçeneğine basarak engellemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

1/5 - (1 vote)

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu