reklam
Teknoloji Haberleri

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı? İnternet kullanıcıları kimi zaman kullanmış oldukları internetin hızını merak ederler. İnternet servisi sağlayan kişiler, müşterilerine her zaman daha hızlı internet satmak isterler. Bunun için de birçok kampanyalara imza atarlar. Fakat ne kadar hızlı bir internete sahip olduğunuza sadece siz karar verebilirsiniz.

İnternet hızı genel olarak saniyede megabit üzerinden ölçülür. Bir megabayt oluşturmak istendiği takdirde, 8 megabite ihtiyaç duyulur ve 1000 mbps varsa, 1 gb’lk bir dosyayı 8 saniye içerisinde değiştirebilirsiniz. İnternet hızı aynı zamanda bant genişliğinin de bir ölçüsüdür. Video akışları maksimum oranlarda bant genişliklerini kullanırlar ve buna göre hız sunarlar.

İnternet Hızı Nedir

İnterneti birçok kişi maillerin, kontrol etmek, sosyal medya hesaplarına giriş yapabilmek, telefon üzerindeki uygulamalarına girebilmek için tercih eder. İnternet hızının önemli olmasının sebebi ise;

  • Yavaş olan internet, işlerin de yavaşlamasına sebep olur.
  • Videoları keyifli bir şekilde izlemenize engel olur.
  • Acil olan e-maillerin gecikmesine sebep olabilir
  • Büyük dosyaları kolayca ve kısa sürede yüklemenize yardımcı olur.
  • Görüntülü aramaları rahatça yapabilirsiniz.

Siz de hızlı bir internet sayesinde bu işleri kolayca yerine getirebilirsiniz. İnternetinizin hızlı olması sebebiyle aksamaların önüne geçebilir ve gecikmelere engel olabilirsiniz. Sadece dizi keyfi yapmak ya da video izlemek için gerekli olmayan internet hızı, işlerin yavaşlamaması açısından daha önemlidir.

İnternet Hızlandırma Programları

İnternet Hızı Hangi Sebeplerden Dolayı Yavaşlar?

İnternetin yavaşlamasının birçok nedeni vardır ve bu nedenler özellikle iş hayatının yavaşlaması açısından olumsuz sonuçlara neden olur. İnternetinizin yavaşlamasının sebepleri internet bağlantı türünüzden kaynaklanıyor olabilir. İnternetin çok fazla kullanıcı tarafından kullandığı zamanlarda internette yavaşlamalar görülebilir. Yoğun kullanım zamanları internetin yavaşlamasının en önemli sebeplerindendir.

Ziyaret edilen sitede yaşanılan yoğunluklarda internet sitelerinin hızını yansır ve yavaşlamasına sebep olabilir. Sunucuların kaldıramayacağı derecede yoğun bir ziyaret varsa da internet yavaşlayabilir. İnternete bağlanılan cihazın hızı da internetin yavaşlamasının en büyük sebeplerinden birisidir. Çok hızlı bir internet tarifesine sahip olsanız bile, internete bağlanılan cihaz yavaş kalıyorsa bu durum internet hızına yansır.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hızını çözebilmek için çok fazla yöntem vardır. Bilgisayardan tablete kadar bütün cihazlarla internete bağlanabilmek mümkündür. Bu girişlerde kimisi fiber bağlantılarla gezinebilirken, kimisi de normal adsl bağlantılar ile girebilir. İnternet dağıtıcılarının da hız testi siteleri vardır ve buradan hız testi yapılabilir. En iyi ve en doğru sonuçlar veren siteleri tercih ederek, internet hızınızı en doğru oranda öğrenebilirsiniz.

https://hiztesti.turktelekom.com.tr/ sitesi de hız testi yapılabilen sitelerden birisidir. Bu siteye girdikten sonra Başla test butonuna basabilir ve kullanmış olduğunuz internetin ne kadar hızlı olduğunu öğrenebilirsiniz. Testin sonunda ping üresi, download ve upload hızlarının sonuçları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra internet sağlayıcılarının diğer hız testi uygulamalarını da deneyerek internet hız testi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Hız Testi Turkcell

Turkcell superonline yada Turkcell mobil internet hızınızda sorun varsa ve bağlantıda sorun yaşıyorsanız internet hız testini yapmak için bu https://www.turkcell.com.tr/kampanya/hiz-testi/ adresi kullanabilirsiniz.

Superonline internet bağlantı ve hız sorunu yaşayanlar mutlaka hız testi yaptıktan sonra Superonline Müşteri Hizmetlerini araya yaşadığı sorunu bildirebilir.

Vodafone İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır

Vodafone evde internet vodafone mobil hat kullanıcıları internet hızı sorunu yaşıyorlarsa mutlaka internet hızlarını test etmeleri gereklidir. Vodafone internet hız testi için https://www.hiztesti.com.tr/vodafone-hiz-testi/ linkine tıklayarak test yapabilirsiniz.

Türk Telekom İnternet Hız Testi

Türk Telekom mobil internet ve TTNET internet hız testi yaparak almış olduğunuz hızı hemen öğrenmek için https://hiztesti.turktelekom.com.tr/ linkine tıklamanız yeterlidir. Almış olduğunuz internet hızını anında öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom internet hız testi yaptıktan sonra hız düşük çıkarsa hemen TTNET müşteri hizmetleri aranarak hız değerlerinin düşük olduğu bildirilmelidir.

İnternet Hız Testi Kaç Olmalı?

İnternet hızı kaç olmalı sorusuna aslında verilecek cevap tamamen sizin kullandığınız internet paketi ile doğru orantılıdır. Bazı internet sağlayıcıları 50 Mbps kadar internet hızı vereceğini söylerken bazı internet sağlayıcı firmaları ise size 50 Mbps internet hızını garanti eder.

İnternet hız testi ile kaç mbps kadar internet hızınızın olduğunu test edebilirsiniz. Size sunulan internet paketinde 8, 16, 35, 50 ve 100 Mbps internet hızı garanti ediliyorsa mutlaka yaptığınız internet hız testinde size bildirilen hızı alamazsanız bile yakın değerler almanız gereklidir.

Evinizi yada iş yerinize internet bağlatmayı düşüyorsanız mutlaka kaç mbps internet alacağınızı sormanız gereklidir. Eğer 16 mbps internet paketi alırsanız kesinlikle sormanız gereken soru 16 mbps hız garantisi veriliyor mu yoksa 16 mbps’e kadar internet hızımı verileceğidir.

İnternet Hız En Az Kaç Olmalı

Son günlerde internet kullanım yoğunluğunun artmasından dolayı bir çok kişi internete bağlanırken oldukça sorun yaşadığını dile getirmişlerdir. İnternet hız testi yapanlar internet hızının en az kaç olması gerektiğini merak etmektedir. İnternet sağlayıcınızın size sunduğu internet hızı genelde tam olarak alınmaz.

Kullandığınızı pakete göre 8 mbps internet paketlerinin en fazla alacağınız hız 8 mbps olacaktır. Ancak gerçek kullanım hızı genelde buna yakın bir rakam olur. 8 mbps bir bağlantı için 5 mbps civarı internet hızı olmalıdır. Bundan düşük bir hız internet bağlantı sorunu yaşamanıza neden olur.

İnternet Hız Testi Değerleri Ne Olmalı

İnternet hız testi değerleri değerleri aldığınız internet hızı değerlerine çok yakın olmalıdır. Örneğin 35 mbps internet hızı alan biri için internet hız değerleri 30 mbps olabilir anacak internet hız değerleri 5 mbps yada 10 mbps olduğunda internet hızınızda yavaşlama ve donma olmasına neden olur.

İnternet hız değerleri size verilen değerleri yakın olması çok önemlidir. Genelde internet sağlayıcıları taahhüt ettiği internet hızını vermese de yakın değerler internet hızı vermelidir.

İnternet Hız Testi Değerleri Farklı Çıkıyor

İnternet hız testi yaptıktan sonra internet hız testi değerleri farklı çıkıyorsa yada internet hız değeri düşük çıkıyorsa modem yada internet bağlantınızda sorun olduğunu gösterir. 35 mbps internet hızı alması gereken biri eğer 5 mbps yada buna yakın değerde internet hızı alıyorsa müşteri hizmetlerini arayarak sorun yaşadığını bildirmesi gereklidir.

En İyi İnternet Hız Testi

İnternet hız testi yapmak için bir çok web sitesi bulunmaktadır. En iyi internet hız testi yapabileceğiniz siteler ise;

https://netspeed.com.tr/hiz-testi/

https://hiztesti.turktelekom.com.tr/

Yukarıdaki sitelere girerek internet hız testinizi yapabilirsiniz.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? İnternet Hızı Kaç Olmalı? konusunda aklınıza takılanları bize sorabilirsiniz.

 

İnternet Hızı Kaç Mbps Olmalıdır?

Normal bir internet hızı 50-100 Mbps arasında olmalıdır.

İnternet Hız Testi Nedir?

İnternet hız testi bağlantınızın kaç Mbps olduğunu gösteren bir uygulamadır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu