reklam
Sosyal Medya

Çalınan Instagram Hesabını Kapatma ve Silme

Çalınan Instagram Hesabını Kapatma ve Silme 2023; Instagram hesabı artık hemen hemen herkesin telefonlarında mevcut. Popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan instagram birçok kişinin hem eğlence hem de iş yeri olmuştur. Dünya genelinde en çok tercih edilen, kullanıcıların gün içerisinde sık sık kullandıkları Instagram uygulaması sayesinde arkadaşlarımızdan, fenomenlerden, sevdiğimiz sanatçılardan güncel haberler alabiliyoruz.

Arkadaşlarımızla mesajlaşmak, konuşmak, eğlenceli video ve içerikleri izlemek adına kullandığımız Instagram uygulamamız üzerinden ürün satışı da gerçekleştirebiliyoruz.

Kimimiz ise Instagram hesabında binlerce takipçi sayısına ulaşmanın ve fenomen olmanın hayalini kururken bir kısmımız ise Instagram uygulamasını bir satış pazarlama kanalı olarak kullanabilmenin ve satışlarımızı arttırabilmenin hayalini kuruyoruz.

Ancak Instagram hesapları da tıpkı diğer sosyal medya hesapları gibi zaman zaman hacker saldırılarına maruz kalabiliyor.

Özellikle binlerce takipçiye sahip olan hesaplar; diğer hesaplara nazaran bu tarz saldırılarla daha çok uğraşmak zorunda kalıyorlar.

Bu yazımızda Instagram hesabı çalınan ve çalınan hesabını kapatmak isteyen kişiler için çalışan Instagram hesabı nasıl kapatılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Instagram Çalınan Hesabı Geri Alma 2023

Binbir emekle büyüttüğünüz Instagram hesabınızı ve onca çaba sonrasında hazırlayıp, sayfanıza yüklediğiniz fotoğraflarınızı, videolarınızı geri almak istiyorsanız; aşağıdaki önerilerimize kulak verebilirsiniz.

 • Instagram hesabınıza girerken size yöneltilen Kullanıcı adı ve Şifre sorularının altında ‘Şifreni mi Unuttun’ ibaresi yer alıyor.
 • Çalınan Instagram hesabınızı geri alabilmek için bu ibareye tıklayın.
 • Daha sonra şifre yenileme ve değiştirme linkinin size gönderilmesini sağlamak için sizden talep edilen telefon numarası ve e-posta adresinizi de istenilen yere girin.
 • E-posta adresinize gönderilen mailde ‘değişikliği yapan ben değilim’ seçeneğini tercih ettiğinizde şifrenizin sizin dışınızda üçüncü şahıslar tarafından değiştirildiğine yani hesabınızın çalındığına dair Instagram yetkililerine bilgi vermiş oluyorsunuz.
 • Birkaç güvenlik adımını takip ettiğiniz takdirde çalınan hesabınızı kolaylıkla kurtarabilirsiniz.

Instagram yetkilileri tarafından size daha kısa bir süre içerisinde dönülmesini sağlamak ve çalınan hesabınızı bir an önce geri almak istiyorsanız; Instagram’a hesabınızın çalındığına dair bir mail de göndermeyi deneyebilirsiniz.

Instagram Destek sayfası üzerinden Instagram ile iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Destek sayfasına https://help.instagram.com/ linkini tıklayarak, ulaşabilirsiniz.

Şayet Instagram hesabınızla birlikte hotmail bilgileriniz de çalındıysa Instagram hesabınızı geri alabilmek için destek ekibine mesaj göndermekten başka çareniz olmadığını hatırlatmak istiyoruz!

Çünkü bu durumda yeni şifre alma linki de sizin çalınan hotmail adresinize gönderiliyor.

Aynı zamanda bazen Instagram hesaplarını çalan kişiler; bu hesaplardaki hotmail adreslerini ve telefon numaralarını da güncellemeyi tercih ediyorlar.

Böylelikle sizin hesabınızı geri alabilmenizi de engellemek istiyorlar.

Instagram’a mail göndermenize rağmen maillerinize dönüş gerçekleştirilmesi birkaç gün sürebiliyor.

Bazen bu süre, 1 haftaya kadar uzayabiliyor.

Bu durumda yeni bir Instagram hesabı açmayı ve eski çalınan hesabınızı sildirmeyi yani kapattırmayı deneyebilirsiniz.

Böylelikle çalınan hesabınızı geri almak için uğraşma derdinden de kurtulabilirsiniz.

Yeni bir hesap açtıktan sonra çalınan hesabınızı şikayet ederek, eski hesabınızı kolaylıkla kapattırabilirsiniz.

Instagram’da Yorumlar Nasıl Kapatılır? Nasıl Gizlenir?

Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti

Instagram hesabınızın çalındığından ve kötü niyetli kişilerin yani hackerlerin eline geçtiğinden eminseniz aşağıdaki adımları teker teker takip ederek, Instagram hesabım çalındı formunu doldurabilir ve Instagram’dan yardım talep edebilirsiniz.

Bu forma ulaşmak için;

 • Instagram uygulamasını açtıktan sonra ‘Giriş Yapmak için Yardım Al’ seçeneğine dokunun.
 • Girişte Sorun mu Yaşıyorsunuz? bölümünde yer alan ‘Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacın Var? Seçeneğine dokunun.
 • Kaydolurken kullandığınız e-posta adresini sizden talep edilen yere yazın.
 • Destek İsteği şeklinde karşınıza çıkan sayfada ‘Hesabım Başkasının Eline Geçti’ seçeneğini işaretleyin.

Yukarıdaki şekilde de Instagram hesabınızı kurtarabilmeniz mümkün!

Çalınan Instagram Hesabını Nasıl Kapatabilirim

Çalınan hesabınızdaki fotoğraflarınız, videolarınız ve paylaşımlarınız silindiyse, çalıntı başvuru formu doldurmanıza rağmen hesabınızı kurtaramadıysanız, Instagram Destek ekibi henüz size geri dönüş gerçekleştiremediyse eski hesabınızı sildirmeyi deneyebilirsiniz.

Bu noktada bu hesabı Instagram ekibine şikayet etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Arkadaşlarınızdan yardım alarak, eski hesabınızın daha hızlı bir şekilde Instagram yetkilileri tarafından silinmesini garantileyebilirsiniz.

Eski hesabınızı kapattırmak için bu hesabı şikayet edebilirsiniz.

Aynı şekilde sizin fotoğraflarınızı kullanan, sizi taklit eden ya da sizi rahatsız eden kişileri de şikayet ederek Instagram hesaplarının kapanması talebinde bulunabilirsiniz.

Çalınan Instagram Hesabını Kapatma

Instagram hesabım çalındı kapatmak istiyorum diyorsanız aşağıdı adımları takip ederek Instagram hesaplarının kapanması talebinde bulunabilirsiniz.

Instagram’da birini şikayet etmek için;

 • Bu kişinin profiline tıkladıktan sonra ekranın sol köşesindeki yan yana üç noktaya ya da üst üste üç noktaya dokunun.
 • Yeni açılan menüden ‘Şikayet Et’ seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra karşınıza çıkan seçenekler arasından ‘Bir Başkasını Takit Ediyor’ seçeneğine dokunun.
 • Son olarak ‘Beni’ taklit ediyor’ diyerek, şikayetinizi gönderin.

Çalınan Instagram hesabınızı sildirmenin ve kapattırmanın tek yolunun bu hesabı şikayet etmek ve şikayet sebebini de ‘Taklit’ olarak göstermek olduğunu söyleyebiliriz.

Yani çalınan eski hesabınızı sildirebilmenizin şikayet dışında ne yazık ki başka bir yolu bulunmuyor.

Yeni Instagram hesabınız üzerinden eski çalınan hesabınızı şikayet ederken, en az 15-20 arkadaşınızın da sizinle birlikte bu hesabı şikayet etmesini sağladığınızda bu hesabı kapattırabiliyorsunuz.

Özellikle hesabınızı çalan kişi; arkadaş listenizdeki kişilere sürekli olarak mesaj gönderiyor ve siz olduğunu söyleyerek, sizin adınıza arkadaşlarınızdan para istiyor yani dolandırıcılık yapmaya çalışıyorsa bir an önce hesabınızı kapattırmanız gerektiğinden bahsedebiliriz.

Instagram Hesabını Hackerlerden Koruma

Daha önce Instagram hesabınız çalındıysa ve hesabınızı zar zor geri aldıysanız; yeni hesabınızın da çalınmaması için hesabınızın güvenliğini arttırmayı deneyebilirsiniz.

Instagram hesap güvenliğini arttırmanız için aşağıdaki önerilerimize mutlaka kulak vermenizi öneriyoruz:

 • Instagram hesabınıza üye olurken kullandığınız hotmail adresinizin güvenliğini arttırın. Bu noktada hotmail adresiniz için güçlü bir şifre kullanın. E-posta şifrenizde mümkünse iki adımlı doğrulama kullanın.
 • Instagram hesabınıza girerken kullandığınız şifrenin de güçlü olduğundan emin olun.
 • Şifrenizi üçüncü kişilerle ya da sitelerle hiçbir şekilde paylaşmayın. Yani sizden Instagram şifrenizi talep eden sitelerde şifrenizi asla kullanmayın. Bu tarz sitelerden uzak durun. Şifrenizi sık sık yenileyin ve güncelleyin.
 • Güvenilir olmayan wi-fi ağları üzerinden ya da cihazlardan Instagram hesabınıza girmeyin.
 • Size ait olmayan cihazlardan Instagram adresinize girerken, Beni Hatırla seçeneğini asla işaretlemeyin. Instagram’dan çıkış yaparken de Çıkış Yap butonuna tıklamayı unutmayın.
 • Farklı cihazlar üzerinden hesabınıza girerken, gizli sekme modunu kullanmayı tercih edin.
 • Instagram’da iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanın.
 • Hesabınız için takipçi, beğeni ya da yorum satın almak istediğinizde sizden şifrenizi talep eden sitelerden alışveriş yapmayın.

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirmek için,

 • Instagram’ a girdikten sonra Profilinize tıklayın.
 • Üç yatay ya da üç dikey noktaya tıklayın.
 • Yeni ekrandan Ayarlar’a dokunun.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırıp, İki Faktörlü Kimlik Doğrulama seçeneğine dokunun.
 • Başlat’a dokunun.
 • Kısa mesajı etkinleştirdikten sonra telefon numaranızı girin.
 • Instagram tarafından telefonunuza sms ile gönderilen kodu da girin.
 • İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’yı etkinleştirin.

***İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’yı etkinleştirebilmeniz için Google Kimlik Doğrulama uygulamasını telefonunuza Google Play Store ya da Apple Store üzerinden de indirmeniz gerekiyor.

Uygulamayı telefonunuza indirerek ve talimatları takip ederek, Instagram hesabınızın güvenliğini arttırabilmeniz mümkün.

Çalınan Instagram Hesabını Silme

Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek için bilgisayar yada cep telefonunda giriş yapmanız gereklidir. Instagram hesap silme linkin tıklayarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınız kalıcı olarak silmek için bu https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/ linke tıklayarak hesabınızı neden kapattığınız ve şifrenizi girerek Instaram hesabınızı kapatabilirsiniz.

Eğer hesabınız çalındıysa ve Instagram hesabını kapatmak istiyorsanız yeni bir Instagram hesabı açarak eski hesabınızı sahte hesap şikayeti yaparak hemen kapatabilirsiniz. Yeni hesap açtıktan sonra siz ve arkadaşlarınız hemen eski hesabı şikayet ettiğinde hesap Instagram güvenlik birimi tarafından kapatılır.

Instagram Gizli Profil ve Kapalı Hesap Görme (Kolay Yöntem)

Instagram Hesabım Çalındı Kapatmak İstiyorum

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çalınan hesabınızı kapattırmak için bu hesabı yeni hesabınız üzerinden şikayet etmelisiniz.

Gerekçe olarak eski hesabınızın sizi taklit ettiğini göstererek, hesabınızın kapatılmasını garantileyebilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca çalınan Çalınan Instagram Hesabını Kapatma ve Silme,  Instagram hesabı nasıl silinir? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

 

Çalınan İnstagram Hesabı Nasıl Kapattırılır?

Sizi taklit ettiğini söyleyerek yani şikayet etme kısmından şikayet ederek hesabı kapattırabilirsiniz.

İnstagramı Kapatmak İçin Kaç Kişi Şikayet Etmesi Gerekmektedir?

İnstagramı kapatmak için belli bir şikayet sayısı yoktur.

Instagram Hesap Kapatılması İçin Kaç Spam Gerekir?

Belirli bir sayısı yoktur.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

5 Yorum

 1. Instagram hesabım çalındı,sonrada e posta ve şifrem değiştirildi,acil olarak kapanmasını istiyorum

 2. instagram hesabım çalındı sonrada e posta ve şifrem değiştirildi,lütfen spamlayın

 3. hesapım baskasının elıne gecı herseyı sıldı kendı numarasını e postasını koydu hesapım sılınsın ıstıyorum

 4. Hesapin başkasinin elinde ve herseyimi silip kendi iletisim numaralarini koymus hesapimi silmek istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu